MILION RYB DLA WARTY.


Serdecznie zapraszamy na wspaniałe ekologiczne święto : ZARYBIENIE RZEKI WARTY.


Akcja odbędzie się 23.11.2016 w godzinach 11:30 - 13:30

- na poznańskich Ratajach (przy Plaży Miejskiej Rataje na wysokości Klubu Sportowego Przystań Posnania)

- na poznańskiej Wildzie (przy Plaży Miejskiej Wilda)

Dodatkowo, w tym samym dniu z uwagi na dobro ryb i kwestie organizacyjne odbędzie się ranne zarybienie, podczas którego wpuścimy 90% obsady zarybieniowej.


Akcja to część 5-letniego projektu JEST TEGO WARTA, w ramach którego realizowany jest szereg działań ożywiających rzekę (obejmujących m.inn. zwrócenie uwagi na piękno i istotę środowiska w naszym zdrowiu i życiu, edukację ekologiczną czy promocję etycznego i aktywnego korzystania z terenów nadwarciańskich).

 

Ogromny wpływ na wgląd Warty i innych środowisk wodnych mają nie tylko obecne, ale również przyszłe pokolenia, stąd decyzja o zaproszeniu do udziału w akcji kilkuset dzieci z wielkopolskich szkół podstawowych. Podczas wydarzenia to właśnie one wraz z Miastem Poznań, Starostwem, WFOŚIGW w Poznaniu, RZGW w Poznaniu, PZW Okręg Poznań, Komendą Straży Pożarnej, Bridgestone Poznań, Volkswagen Poznań, Radami Osiedlowymi, Stowarzyszeniem Wilda, sklepem Gozdawa, pracownią ART ROD, realizującą inwestycje Przystań nad Wartą - Grupą Partner, Praktyk, Dragon, Wielkopolski Okręgowy Związek Żeglarski, Sea Adventure pod patronatem Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie wpuszczą do rzeki ok. 1 mln narybku.

Uczniowie wezmą również udział w lekcjach o środowisku wodnym, by jeszcze lepiej poznać Wartę oraz rolę wody w gospodarce i naszym życiu.

 

Więcej o akcji:

 

Realizujemy 5 letni Program Pomocy Warcie: "JEST TEGO WARTA". :

1. Oczyszczanie rzeki, co miało miejsce po katastrofalnym jej zatruciu, którego zasięg przekroczył ponad 100 km

2. Kilkuletniego zarybiania.

3. Budowa gniazd tarłowych, by pomóc również w naturalny sposób odrodzić się rzece.

4. Zarybienia tarlakami sandacza.

5. Nadzoru środowiskowego.

6. Ochrony starorzeczy.

 

 

Akcja jest dofinansowana z WFOŚiGW w Poznaniu na przedsięwzięcie pt.: Rewitalizacja rzeki Warty poprzez zarybienie gatunkami cennymi, budowę gniazd tarłowych oraz proces monitoringu środowiska w związku z masowym śnięciem ryb.

Realizacja I zarybienia 2016 będzie możliwa również dzięki:

-  WAM !!! :)

Tak, dzięki Wam wszystkim, którzy jak my wierzycie w ten projekt.

Wierzycie, że jako naczelni mamy wręcz obowiązek podziękować za to co i ile nam dała NATURA, czym nas cały czas darzy oraz ile i jak możemy jej się za to odwdzięczyć.

- dzięki w/w wnioskowi, który złożyliśmy do WFOŚIGW w Poznaniu

- dzięki Waszym zakupom koszulek, kubków z logo fundacji czy innych produktów naszych partnerów, które znajdują się w sklepie na stronie www.ratujryby.pl

- dzięki Waszym darowiznom na cele statutowe oraz na akcję "WPŁAĆ PIĄTAKA NA SZCZUPAKA".
Gorąco zachęcamy kolejnych chętnych do pomocy w uzbieraniu środków na kolejne działania pod nr konta: 17 1910 1048 2667 7768 8858 0001 i wpuszczenia wraz z nami swojej ADOPTOWANEJ RYBY.

- dzięki Miastu POZnań

- stałym Partonom i Partnerom wspierającym działania fundacji oraz poszczególe projekty

- lecz przede wszystkim będzie i jest to możliwe dzięki ludziom, nam. :)

 

WIĘCEJ O ZARYBIENIU:

Program, poza zarybieniami oraz głównymi w/w punktami przewiduje również opiekę nad starorzeczami w postaci budowy gniazd dla sandaczy, zarybienia tarlakami oraz opiekę i ich monitoring. Na te potrzeby został uruchomiony projekt MILIARD SANDACZY DLA WARTY, który zakłada 3 letnie działanie na 3 starorzeczach w okolicy Poznania. Już zapraszamy chętnych do jego realizacji oraz pomocy w uzbieraniu środków na to przedsięwzięcie.

W tym celu uruchomiliśmy również akcję: ADOPTUJ SANDACZA, ADOPTUJ BOLENIA oraz inne wybrane przez Was gatunki. Pozostało nam jeszcze ok 60 imiennych certyfikatów poszczególnych gatunków.
Jeśli chcesz pomóc lub znasz ludzi, którzy również chcieliby wziąć udział w wpuszczeniu blisko miliona ryb do rzeki - dołącz do nas, byśmy razem mogli odbudowac życie w Warcie.

GATUNKI WPUSZCZANYCH RYB:

Certa, świnka, miętus, boleń, kleń, jaź, szczupak, brzana.

 

WSPARCIE EDUKACYJNE / INNE:

Cały czas trwa równolegle Program ECO EDUKACJA oraz ECO REJSY. Cel jest ten sam - pokazać piękno przyrody, przypomnieć proste zasady panujące w naturze oraz zachęcić wszystkich korzystających z jej zasobów do pomocy w jej odbudowaniu. Również dzięki działaniom CSR.

Z programu ECO EDUKACJA korzystają dzieci w przedszkolach, szkołach, zielonych szkołach oraz miasta i gminy, które chętnie organizują edukacyjno-ekologiczne zajęćia dla dzieci.

 

SPONSORZY AKCJI:

- Miasto Poznań

- Bridgestone Poznań

- Volkswagen Poznań

- Jaxon

- sklep wędkarski i pracownia ART ROD Poznań

- Dragon

- sklep Gozdawa

- Praktyk

- ... oraz kolejni zgłaszający się jeszcze Partnerzy, uczestnicy.

 

PARTNERZY / UCZESTNICY AKCJI:

- Miasto Poznań

- Szkoła nad Wartą

- SP nr 5 w Poznaniu

- SP nr 9 w Poznaniu

- SP Czapury

- SP Koziegłowy

- SP 9 Łazarz

- Rada Osiedlowa Wilda 

- Stowarzyszenie Wildzianie

- ART ROD Poznań

- Komenda Straży Pożarnej w Poznaniu

- JRG nr 7 PSP Poznań

- Gozdawa Team

- Mission PR

- Agencja Artystyczna Bonsai

- Wielkopolski Okręgowy Związek Żeglarski

- Sea Adventure

- Praktyk

- Gruba Ryba

 

PATRONI AKCJI:

- Prezydent Miasta Poznania

- Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie

- Targi Rybomania

 

Serdecznie dziękujemy dotychczasowym partnerom oraz miłośnikom ryb, przyrody, natury i gorąco Was zachęcamy do przyłączenia się do akcji.


Lista aktualności